استفاده از ظرفیت های دیپلماسی برای برگزاری هرچه باشکوهتر کنفرانس بین المللی گرد و غبار

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گردهمایی روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور خواستار شد:

استفاده از ظرفیت های دیپلماسی برای برگزاری هرچه باشکوهتر کنفرانس بین المللی گرد و غبار

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بر استفاده از ظرفیت های دیپلماسی برای برگزاری هرچه باشکوهتر کنفرانس بین المللی گرد و غبار تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، با بیان اینکه امروز مباحث محیط زیستی تمام ارکان حیات بشر را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مهم ترین چالش های محیط زیستی جهان، بحث تغییر اقلیم است. ما در سازمان حفاظت محیط زیست، در حال تهیه لایحه تغییر اقلیم برای ارسال به مجلس هستیم و امیدوارم در آینده نزدیک، کشور ما به هاب مدیریت تغییر اقلیم منطقه تبدیل شود.

وی، خاطرنشان کرد: امروز کشور ما از نظر شاخص های محیط زیستی در آستانه ها قرار گرفته است و دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم.

معاون رییس جمهور، دیپلماسی محیط زیست را پیشقراول دیپلماسی سیاسی دانست و تصریح کرد: چالش های محیط زیست برای همه مناطق و کشورهای جهان مشترک است و همه باید دست به دست هم بدهند و این چالش ها را مدیریت کنند.

سلاجقه در ادامه، مباحثی همچون بحران کمبود آب، پدیده گرد و غبار و آلودگی های محیط زیستی را از جمله مهم ترین این چالش ها برشمرد و بر لزوم استفاده از ظرفیت های دیپلماسی به منظور مدیریت این چالش ها تاکید کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: سازمان ملل متحد کشور ما را به عنوان میزبان کنفرانس بین المللی گرد و غبار معرفی کرده و این کنفرانس 18 و 19 شهریورماه امسال برگزار خواهد شد. ما از سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور می خواهیم برای برگزاری این کنفرانس جهانی در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند و از تمام ظرفیت های لازم برای برگزاری هرچه باشکوهتر آن استفاده نمایند.

وی با اشاره به عضویت کشورمان در چندین کنوانسیون و پروتکل های بین المللی در زمینه مباحث محیط زیستی، خطاب به روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تصریح کرد: برای حضور فعالتر ایران در این کنوانسیون ها و پروتکل های الحاقی تلاش کنید.

سلاجقه با اشاره به تحریم های غرب علیه ملت ایران، گفت: در حال حاضر جوانان نخبه ما در قالب شرکت های فناور و دانش بنیان به مقابله با این تحریم ها برخاسته اند و در زمینه های مختلف، به دنبال رفع نیازهای کشور هستند. معرفی دستاوردهای نوآورانه و دانش بنیان کشور به جهانیان و ظرفیت سازی برای حضور این محصولات به ویژه محصولات محیط زیستی در بازارهای جهانی از الزاماتی است که می بایست توسط نمایندگی های ما در خارج از کشور دنبال شود.

در بخش دیگری از این گردهمایی، سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در خصوص مباحث مختلف محیط زیستی با معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بحث و تبادل نظر پرداختند.     

عكس های مرتبط :

كلمات كليدی : گرد وغبار , سلاجقه
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"